Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator

Hellas Gold S.A.· Skouries
Apply Now ↗
📍 Chalkidiki, Central Macedonia, GreeceFull time

About this role

Η Ελληνικός Χρυσός, είναι μια μεταλλευτική εταιρεία χρυσού, αργύρου, μόλυβδου και ψευδαργύρου, με έδρα την Αθήνα. Από το 2004 μέχρι και σήμερα αναπτύσσει και λειτουργεί με υπευθυνότητα, ασφάλεια και υπό τους αυστηρότερους περιβαλλοντικούς όρους τα Μεταλλεία Κασσάνδρας στη ΒΑ Χαλκιδική, τα οποία αποτελούνται από τρία μεταλλευτικά έργα: Μεταλλείο Στρατωνίου-Μαύρων Πετρών, Μεταλλείο Ολυμπιάδας, Έργο Σκουριών. Συνεχίζοντας μία μεταλλευτική ιστορία 25 αιώνων, η Ελληνικός Χρυσός επενδύει στη βιώσιμη ανάπτυξη των Μεταλλείων Κασσάνδρας δίνοντας ώθηση στην οικονομική ανάπτυξη και συμβάλλοντας στην ευημερία της τοπικής κοινωνίας με επενδύσεις που ξεπερνούν τα $3 δισ., απασχόληση πάνω από 2.000 εργαζομένων, ενεργή στήριξη των τοπικών προμηθευτών και σημαντικές επενδύσεις σε πρωτοβουλίες και έργα υποστήριξης της τοπικής κοινωνίας. Από το 2012, λειτουργεί ως θυγατρική της Eldorado Gold Corporation, μία καναδική μεταλλευτική εταιρεία με πάνω από 30 χρόνια εμπειρίας στην έρευνα, ανάπτυξη και λειτουργία μεταλλείων ανά τον κόσμο.

 

Ζούμε τις αξίες μας επιδιώκοντας τον σκοπό μας: να βρούμε έναν καλύτερο τρόπο να κάνουμε πράγματα. Στόχος μας είναι να ανοίγουμε νέους δρόμους σε όλα όσα κάνουμε. Αυτό το κάνουμε δημιουργώντας θετικό αντίκτυπο σήμερα, και για τις μελλοντικές γενιές, μέσω της δέσμευσής μας να λειτουργούμε με ασφάλεια, βιώσιμο και κερδοφόρο τρόπο.

 

Η εταιρεία προσφέρει τη δυνατότητα σε όσους/ες επιθυμούν να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για τη θέση “Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator”, για τις εγκαταστάσεις της στη Χαλκιδική. Η θέση θα αναφέρεται στον/στην Health & Safety Μanager του τμήματος Health & Safety στο εργοτάξιο Σκουριών.

Γενικά καθήκοντα θέσης:

  • Συμμετοχή και συντονισμός στην ανάπτυξη και υλοποίηση προγραμμάτων εκπαίδευσης Διάσωσης, καθώς και υποστήριξη της ανάλυσης των σχετικών εκπαιδευτικών δεδομένων
  • Διασφάλιση συμμόρφωσης όλων των εκπαιδεύσεων και πρακτικών Διάσωσης με την ελληνική νομοθεσία, τα ισχύοντα πρότυπα και τις βέλτιστες πρακτικές της εταιρείας
  • Συνεχής παρακολούθηση κανονισμών, προτύπων και πολιτικών Υγείας & Ασφάλειας, με στόχο την αποτελεσματική εφαρμογή τους στο πεδίο
  • Διασφάλιση της τήρησης των υψηλότερων προτύπων Υγείας & Ασφάλειας και Έρευνας & Διάσωσης στον κλάδο
  • Συνεχής εποπτεία της κατάστασης και ετοιμότητας του εξοπλισμού και των μέσων διάσωσης
  • Ανάληψη ρόλου Επικεφαλής Ομάδας σε καταστάσεις κρίσεων και εκτάκτων αναγκών
  • Συμβολή στη διαμόρφωση θετικής εργασιακής κουλτούρας με έμφαση στην ποιότητα και την απόδοση
  • Ανάπτυξη και ενίσχυση σχέσεων εμπιστοσύνης, συνεργασίας και αποτελεσματικής επικοινωνίας εντός της ομάδας και με συναδέλφους
  • Εφαρμογή οργανωσιακών πολιτικών και κανονιστικών απαιτήσεων, διασφαλίζοντας την ορθή εκτέλεση των καθηκόντων
  • Προγραμματισμός δραστηριοτήτων και καθορισμός μεθόδων εργασίας για την επίτευξη επιχειρησιακών στόχων
  • Συνεργασία με την ομάδα Υγείας & Ασφάλειας για τη συνεχή βελτίωση της απόδοσης του τμήματος
  • Παρακολούθηση και διαχείριση του ετήσιου προϋπολογισμού Διάσωσης σε συνεργασία με τον/την Υπεύθυνο/η Υγείας & Ασφάλειας
  • Διαχείριση και ανάπτυξη της ατομικής απόδοσης μέσω διαδικασιών αξιολόγησης και ανατροφοδότησης
  • Συμμόρφωση με το σύνολο των νομικών και κανονιστικών απαιτήσεων, καθώς και υποστήριξη της εφαρμογής και διατήρησης του Ολοκληρωμένου Συστήματος Διαχείρισης Βιωσιμότητας (SIMS)

 

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο πανεπιστημιακής εκπαίδευσης ή αντίστοιχο
  • Τριετής επαγγελματική εμπειρία (τουλάχιστον 3 έτη) σε συναφές αντικείμενο
  • Αναγνωρισμένο δίπλωμα ή πιστοποίηση σχετική με τα επαγγελματικά προσόντα
  • Καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Άδεια οδήγησης
  • Γνώση της Εργατικής Νομοθεσίας, της Νομοθεσίας Υγείας & Ασφάλειας στην εργασία και των συναφών κανονιστικών απαιτήσεων
  • Κατανόηση και εμπειρία σε Ολοκληρωμένα Συστήματα Διαχείρισης (Integrated Management Systems)
  • Γνώση αρχών εκπαίδευσης ενηλίκων
  • Γνώση διαδικασιών αντιμετώπισης εκτάκτων αναγκών και καταστάσεων κρίσης
  • Εξοικείωση με διεθνή πρότυπα που σχετίζονται με την Υγεία & Ασφάλεια στην εργασία
  • Γνώση διαδικασιών διαχείρισης κινδύνων
  • Ικανότητα λήψης αποφάσεων και άσκησης αποτελεσματικής ηγεσίας
  • Υψηλό επίπεδο συναισθηματικής νοημοσύνης και ικανότητα διαχείρισης ανθρώπων
  • Κατανόηση και προώθηση της συμπερίληψης και της διαφορετικότητας
  • Ισχυρό ομαδικό πνεύμα και δεξιότητες συνεργασίας
  • Χαρακτηριστικά όπως ακρίβεια, ακεραιότητα, ειλικρίνεια, θάρρος, συνεργατικότητα, ευελιξία και αποφασιστικότητα
  • Προσήλωση στην εταιρική κουλτούρα που βασίζεται στην αποτελεσματικότητα, την καινοτομία, την ηθική συνέπεια και την ομαδικότητα
  • Προσανατολισμός στην περιβαλλοντική ευαισθησία και στη συμμόρφωση με πρότυπα Υγείας & Ασφάλειας

 

Η εταιρεία μας, προσφέρει ένα ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών που περιλαμβάνει έναν ελκυστικό συνδυασμό βασικού μισθού και παροχών, καθώς και ευκαιρίες για ανάπτυξη σε ένα απαιτητικό εργασιακό περιβάλλον.

Συμπερίληψη και Διαφορετικότητα

Η Ελληνικός Χρυσός είναι ένας εργοδότης ίσων ευκαιριών. Δεσμευόμαστε να προωθήσουμε έναν χώρο εργασίας χωρίς αποκλεισμούς και ποικιλομορφία, όπου εκτιμούμε και σεβόμαστε κάθε συνάδελφο για αυτό που είναι και παρέχουμε ίσες ευκαιρίες ώστε ο καθένας να μπορεί να εκπληρώσει τις δυνατότητές του.

 

Αν ψάχνετε για ένα διεθνές και δυναμικό περιβάλλον, στείλτε μας το βιογραφικό σας σημείωμα εδώ.

Frequently Asked Questions

Is the salary disclosed for the Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator position at Hellas Gold S.A.?
The salary for this Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator role at Hellas Gold S.A. is not publicly listed. Click "Apply Now" to learn more about the compensation package on their official careers page.
Where is the Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator position at Hellas Gold S.A. located?
This Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator role at Hellas Gold S.A. is based in Chalkidiki, Central Macedonia, Greece. The position is listed as on-site or hybrid. Check the full job description or apply directly to confirm the work arrangement.
Is the Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator role at Hellas Gold S.A. full-time or part-time?
This is listed as a Full time position. It is posted as a Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator role in the Skouries department at Hellas Gold S.A..
Which team or department does the Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator at Hellas Gold S.A. belong to?
This Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator position is part of the Skouries department at Hellas Gold S.A.. See the full job description for more information about the team structure and responsibilities.
How do I apply for the Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator position at Hellas Gold S.A.?
Click the "Apply Now" button on this page. You will be redirected to Hellas Gold S.A.'s official application portal hosted on workable where you can submit your application directly.
When was the Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator job at Hellas Gold S.A. posted?
This Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator position at Hellas Gold S.A. was posted on Apr 9, 2026. Apply as soon as possible — early applications are often reviewed first.
Συντονιστής Διάσωσης | Emergency Response Coordinator
Hellas Gold S.A.
Apply for this role ↗

You'll be redirected to Hellas Gold S.A.'s official application page on workable.